Program Mrkvička (Malý rádce kvalitní ekologické výchovy pro mateřské školy) je dlouhodobý celostátní program zaměřený na podporu environmentální výchovy v mateřských školách.
Program Světová škola je vzdělávací iniciativa, která podporuje školy v začleňování globálních témat do výuky a života školy. Tento program je určen pro školy všech stupňů, včetně mateřských škol, jeho cílem je připravit žáky na život v globalizovaném světě a podporovat jejich aktivní občanství.
Hlavní cíle programu v MŠ:
Program Dětství bez násilí je celonárodní iniciativa zaměřená na ochranu dětí před násilím a podporu bezpečného a láskyplného prostředí pro jejich růst. Tento program je určen pro děti všech věkových kategorií, včetně mateřských škol, jeho cílem je vzdělávat děti, rodiče i pedagogy o důležitosti prevence násilí a poskytování podpory dětem, které jsou násilím ohroženy.
Hlavní cíle programu v MŠ:Program Celé Česko čte dětem je celonárodní iniciativa zaměřená na podporu čtení dětem a budování pevných vazeb mezi rodiči a dětmi prostřednictvím společného čtení.
Program PŘEČTI je vzdělávací iniciativa organizace Mezi námi, která spojuje seniory a děti v mateřských školách prostřednictvím čtení pohádek. Tento program běží od září 2015 a je akreditován Ministerstvem vnitra ČR.
Hlavní cíle programu:
Fond Sidus je nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu zdravotně postižených dětí a dětí s vážnými nemocemi. V mateřských školách se Fond Sidus často zapojuje prostřednictvím různých projektů a sbírek, které mají za cíl získat finanční prostředky na léčbu a rehabilitaci těchto dětí
Projekt Les ve škole je vzdělávací program, který podporuje výuku o přírodě přímo v přírodě. Tento program je určen pro školy všech stupňů, včetně mateřských škol (MŠ), a jeho cílem je přiblížit dětem přírodu a učit je prostřednictvím přímých zážitků a pozorování.
Program Ukliďme Česko je celonárodní dobrovolnická akce zaměřená na úklid nelegálních skládek a nepořádku v přírodě. Má za cíl nejen uklidit okolí, ale také vzdělávat děti o důležitosti ochrany životního prostředí.
Přírodní zahrada v mateřské škole (MŠ) je speciálně navržený prostor, který podporuje ekologické vzdělávání a umožňuje dětem přímý kontakt s přírodou. Tyto zahrady jsou navrženy tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí a poskytovaly dětem možnost učit se prostřednictvím praktických zkušeností.
Program Zdravá 5 je celorepublikový vzdělávací program zaměřený na podporu zdravého životního stylu, zejména v oblasti zdravého stravování. Tento program je určen pro základní i mateřské školy a je poskytován Nadačním fondem Albert.
Projekt UdržSe je zaměřen na prevenci pohybových vad u dětí prostřednictvím zážitkových workshopů. Cílem projektu je naučit rodiče a pedagogy, jak podporovat kvalitní, aktivní a zábavný pohyb dětí, což pomáhá předcházet zdravotním komplikacím a pohybovým vadám.
Workshopy spojují poznatky z fyzioterapie, pedagogiky a pohybové výchovy. Poskytují praktické tipy na prevenci a rozpoznání nejčastějších obtíží. Projekt vedou fyzioterapeutka Mgr. Jana Slusarčuková a pedagožka Mgr. Šárka Chvojková.
Díky projektu UDRŽse se děti učí správným pohybovým návykům, které jim pomohou zůstat zdravé a aktivní po celý život.
Projekt Zelená škola posiluje ekologické cítění dětí a pomáhá školám s ekologickou likvidací vysloužilého elektra.
V roce 2011 vznikl bezplatný projekt Zelená škola, do něhož se mohou zapojit všechny školy a školky napříč Českou republikou a který si klade za cíl posilovat ekologické cítění dětí různého věku. Školy zapojené do projektu obdrží k užívání nerezový sběrný box, do kterého mohou nejen děti, ale i zaměstnanci školy vkládat drobnější vysloužilá elektrozařízení.
Součástí projektu je také vzdělávací program Odpad není k zahození, který je nově k dispozici nejen Zeleným školám, ale všem zájemcům. Pro Zelené školy REMA pořádá i zábavně-vzdělávací aktivity a soutěže ve sběru vysloužilých elektrozařízení Ekoedu.
.....
Dnešní děti už nejspíš neznají hry, které venku hrávali jejich rodiče. Některé z nich by jim možná dokonce připadaly trochu zvláštní. Všechny byly ale hodně populární a vzpomíná se na ně dodnes. Pamatujete si hry, které jste hráli jako malí venku? Některé z nich už dnešní děti nejspíš neznají a dávají přednost jiným, hlavně s využitím moderních technologií.
Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, domácího semenaření a přírodního zahradničení. V České republice ji založila Klára Hrdá, která se inspirovala francouzskými Les Grainotheques a americkými Seed Libraries.
Semínkovna je místem, kde můžete svobodně sdílet a vyměňovat přebytky semínek z domácího semenaření z vašich zahrádek. Semínka musí být výhradně nemořená a z chemicky neošetřovaných rostlin.
Navštívila nás zahraniční návštěva a zakladatelka Semínkovny v ČR paní Klára Hrdá.
Více informací: Semínkovna
"Se Sokolem do života aneb Svět nekonční za vrátky cvičíme se zvířátky."
Cvičí celá naše mateřská škola s chutí a pro radost. Pomocí pohybových dovedností a rozvíjení poznání objevujeme svět.
Dne 3.11. 2023 se mateřská škola Hrubínova zúčastnila sportovního workshopu s názvem "Cesta kolem světa" v tělovýchovné jednotě Sokol Pražské předměstí Hradec Králové.
Projekt pro nejmenší děti, který je realizován v mateřských školách, v sokolských jednotách a v dalších volnočasových zařízeních. Projekt rozvíjí pohybovou gramotnost a učí lásce nejen k pohybu. Od začátku projektu v roce 2015 rychle získal uznání odborné veřejnosti a pedagogů, ale především učitelek v mateřských šklách a cvičitelů. Počet cvičících dětí i zapojených subjektů tak rok od roku významně roste.
Projekt Se sokolem do života se zaměřuje na nejmladší generaci - na předškoláky. U této věkové kategorie je důležité, aby si děti osvojily základy pohybových dovedností a mohly je později rozvíjet a zdokonalovat. Rozvoj pohybové gramotnosti patří mezi tyto základní pilíře stejně jako rozvoj řeči, myšlení či poznání.
Jsme Reflexáci
a jsme vidět!
S námi jsi v bezpečí. Za každého počasí, ve dne, v noci, na kole i pěšky.
Jsme Reflexáci – reflexní samolepky, které ti můžou zachránit život.
Vytváření nejen pozitivních postojů k životnímu prostředí, k úctě k životu ve všech jeho formách, znalost a péče o prostředí kolem nás, ale i pochopení vzájemné provázanosti sociální, ekonomické a kulturní oblastí, které vede k pochopení zákonitostí, které tato vzájemná vazba vytváří.
Zábavný a vzdělávací program Malá technická univerzita určený pro děti od 4 let - o technickém světě kolem nás názorně a jednoduše.
Pohár vědy je mezinárodní soutěž, která nabízí žákům všech věkových kategorií skupinové badatelské, experimentální a komunikační aktivity související s řešením teoretických i praktických problémů z různých oborů fyziky, chemie, matematiky, techniky či biologie a ekologie a podporuje kreativitu a technické, manuální a ICT dovednosti.
Soutěž je určena pro všechny žáky od mateřských až po střední školy a je rozdělena do čtyř kategorií:
Když se potkávají generace, dějí se zázraky!
V Mezi námi, o.p.s. podporujeme setkávání lidí všech generací. Přejeme si, aby si rozuměli ti nejstarší s těmi nejmladšími. Aby společně objevovali, jak krásné a obohacující jsou jejich světy, když se navzájem propojí.
Obecně prospěšná společnost Mezi námi šíří myšlenku mezigeneračního setkávání. Do našich projektů se má možnost zapojit zástupce jakékoliv generace, kterého naše aktivity osloví a má chuť se přidat. Jsme připraveni jasně a rychle předat informace a zapojit ho do projektů. Vážíme si každého, kdo se k nám připojí a komu není propojování generací lhostejné.
Našemu týmu se společně podařilo dosáhnout ve spolupráci s pedagogy, aktivizačními pracovníky a dalšími podporovateli propracovaný systém mezigeneračních setkávání v hlavních pěti programech.
NAŠE POSLÁNÍ:
Podporujeme pravidelné, plánované propojování generace seniorů, dětí a lidí v produktivním věku, na základě jejich vnitřní motivace, v místní komunitě s cílem objevování, poznávání, obohacování a vzájemné úcty.